ANA SAYFA E-MAIL
Hacıbalı Metal’e Hoş geldiniz;
bugün
Kurumsal Paslanmaz Çelik Hakkında Teknik Bilgi Linkler Basında Hacıbalı Sipariş İK İletişim  
PASLANMAZ ÇELİK NEDİR?
 


DİÐER BAŞLIKLAR
» Paslanmaz Çelik Nedir?
» Nerelerde Kullanılır?
» Paslanmaz Çelik Özellikleri
» Paslanmaz Çelik Tipleri
» Paslanmaz Çelik Yüzeyleri
» Paslanmaz Çelik Ebatları 
Paslanmaz çelikler, bileşimlerinde en az %11 krom içeren bir çelik ailesidir. Bu çeliklerin yüksek korozyon dayanımını saðlayan asıl unsur; yüzeye kuvvetle tutunmuş, yoðun, sünek, çok ince ve saydam bir oksit tabakasının varlıðıdır. Çok ince olan bu amorf tabaka sayesinde paslanmaz çelikler, kimyasal reaksiyonlarda pasif davranarak korozyona karşı dayanım kazanırlar. Söz konusu oksit tabakası, oksijen bulunan ortamlarda oluşur ve dış etkilerle (kesme, aşınma, talaşlı imalat, vb.) bozulsa dahi kendini onararak eski özelliðine tekrar kavuşur.

Genel olarak paslanmaz çelikler beş ana grupta toplanmaktadır :
- Ferritik,
- Martenzitik,
- Ostenitik,
- Ferritik-Ostenitik (Dubleks),
- Çökeltme sertleşmesi uygulanabilen alaşımlar.


Bu grupların en yaygın olarak kullanılanları şüphesiz ostenitik ve ferritik paslanmaz çeliklerdir. Ferritik paslanmaz çelikler düşük karbonlu olup %12-18 krom içerirken ostenitik paslanmaz çelikler temel olarak %18 krom ve %8 nikel içerirler. Ferritik paslanmaz çelikler alaşımında nikel içermediðinden mıknatıslanabilir. Toplam paslanmaz çelik üretiminin kompozisyonu incelendiðinde, ostenitik paslanmaz çeliklerin üretimde %70 ile en çok kullanılan paslanmaz çelik olduðu görülmektedir.

Aşaðıdaki grafikte de görüleceði gibi paslanmaz çeliklere olan talep, özellikle son 20 yılda diðer malzemelere göre daha fazla gelişme göstermiştir.

Kaynak: CRU ve Outokumpu Stainless OY
 
  © 2010 HACIBALI METAL
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
info@hacibalimetal.com l Yapım: Web Tasarım & Yazılım | INVIVA